17 listopada 2021 r. Przemyską Bibliotekę Publiczną odwiedzili uczniowie klasy 7a Szkoły Podstawowej nr 1 w Przemyślu wraz z wychowawczynią Moniką Lach, aby rozpocząć swoją przygodę z „Tajemnicą Tatarskiej 3”.

„Tajemnica Tatarskiej 3” to mobilna gra miejska będąca finalnym etapem projektu edukacyjnego pn. „Śladami historii – mobilne warsztaty literackie”, realizowanego w instytucji na przełomie września i października br. Powstała na kanwie powieści Sharon Cameron „Światło ukryte w mroku”, której akcja rozgrywa się w 1943 r. w Przemyślu i opowiada o autentycznych losach sióstr Stefanii i Heleny Podgórskich, które w czasie II wojny światowej ocaliły od śmierci trzynaścioro Żydów.

Trasa gry rozpoczęła się na placu przed budynkiem biblioteki (ul. Grodzka 8) i wiodła przez najważniejsze ulice miasta, a zakończyła się przy ul. Tatarskiej 3. Zanim jednak uczniowie rozpoczęli grę, wysłuchali nagranej rozmowy z autorką powieści „Światło ukryte w mroku” oraz obejrzeli wystawę zdjęć przedstawiających Przemyśl i jego mieszkańców w czasie II wojny światowej, pochodzących ze zbiorów dziennikarza i artysty fotografika Jacka Szwica. 

http://biblioteka.przemysl.pl/art,1547,uczniowie-sp-nr-1-zglebiali-tajemnice-tatarskiej-3