Klasy IV-VII

Warsztaty w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej

Okres bożonarodzeniowy to nie tylko rodzinne świętowanie, ale też kolędnicy wędrujący od chaty do chaty, śpiewający kolędy,  przedstawiający wydarzenia związane z przyjściem Dzieciątka Jezus na świat. Uczniowie klasy IVa wzięli udział w warsztatach w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej „Z szopką i gwiazdą po kolędzie”. W trakcie zajęć uczniowie zapoznali się z tradycjami kolędniczymi i zobaczyli ludowe szopki ze zbiorów  Muzeum.
W części praktycznej dzieci wykonały własne szopki, które będą przypominać im o wydarzeniach związanych z Bożym Narodzeniem.

Spotkanie z poetą

Gościem klasy 8b był poeta z Przemyśla, pan Paweł Piętal, który poprowadził zajęcia na temat pasji i zainteresowań. Opowiedział uczniom o swoim zamiłowaniu do tworzenia wierszy oraz fotografowania, podzielił się swoimi wierszami a także zaprezentował zdjęcia. Uczniowie mieli okazję opowiedzieć o swoich zainteresowaniach.

KONKURS OGÓLNOPOLSKI Z CHEMII

W dniu 20.11.2018r. uczniowie klas VII naszej szkoły więli udział w IV edycji konkursu ogólnopolskiego z chemii, organizowanego przez firmę edukacyjną OLIMP SCHOOL.
W konkursie wzięli udział uczniowe: Bulanda Szymon, Celarek Natalia, Niemiec Kamila, Smotrycka Julia, Paradowska Dagmara i Pawliszcze Sara.
Główne cele konkursu: popularyzowanie chemii jako nauki przyrodniczej wśród uczniów szkoły podstawowej, rozwijanie u uczniów umiejętności wykorzystywania posiadanych wiadomości podczas rozwiązywania zadań chemicznych, wdrażanie uczniów do samodzielnej pracy nad rozszerzaniem wiadomości zdobytych na lekcjach chemii.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do dnia 25.01.2019r.
Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia a chętnych zapraszamy do udziału w kolejnej edycji!
Szkolny Koordynator Konkursu
Edyta Pęckowska
 

Uroczysta akademia poświęcona setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości

Dnia 7.11.2018 r. o godzinie 10 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przygotowana przez panią Anetę Karszyń i panią Joannę Łuniewską-Szydło.
Na wstępie pan dyrektor Maciej Kozłowski przywitał przybyłych gości: panią Jolantę Szarowską reprezentującą biuro posła pana Wojciecha Bakuna, radnego z KUKIZ` 15 pana Tomasza Leszczyńskiego, pana Krzysztofa Butrę oraz całą szkolną społeczność.
Część artystyczną poprzedziło wprowadzenie pocztu sztandarowego szkoły i wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.
Następnie uczniowie z klas IV – VII przybliżyli swoim kolegom historię Ojczyzny z okresu, gdy Polska utraciła niepodległość i zniknęła z mapy Europy, by na nowo odrodzić się po 123 latach niewoli i obcego panowania. Podczas tej patriotycznej lekcji historii młodzi artyści odgrywali scenki i recytowali wiersze związane z kolejnymi etapami drogi ku wolności. Narratorzy w skrócie zobrazowali sytuację polityczną tego okresu. Soliści i szkolny chór śpiewali chwytające za serce patriotyczne piosenki, które pozwalały odczuć rozterki walczących o wolność Polaków i zrozumieć, jak ważna jest niepodległość. Część artystyczną zakończył krótki występ dzieci ze szkolnej świetlicy, które pod okiem pani Marzeny Siekaniec i pani Władysławy Niejedli zatańczyły w żołnierskim rytmie przy dźwiękach znanej pieśni legionowej.
Na zakończenie uroczystości zostały wręczone dyplomy i nagrody zwycięzcom szkolnego konkursu plastycznego pod hasłem „Orzeł Biały – nasza duma” zorganizowanego przez panią Anetę Karszyń.
Przygotowany program miał nie tylko przywołać trudne doświadczenia polskiego narodu, ale też nakłonić do refleksji i zadumy nad naszą współczesną polskością i patriotyzmem na co dzień. Każdy mógł zadać sobie pytanie czy w codziennym zabieganiu nie zapomina o obowiązkach wobec Ojczyzny i tych, którzy przelewali za Nią krew, często ponosząc największą ofiarę.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w tej uroczystości. Dziękujemy również panu Zdzisławowi Gigoniowi za pomoc przy dekorowaniu sali i opiekę nad pocztem sztandarowym.

„Orzeł Biały – nasza duma”

7 października został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Orzeł Biały – nasza duma”.
Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przedstawienie w dowolnej technice swojej wizji polskiego orła.
Nagrody otrzymali:
I miejsce – Gabriel Gnot
II miejsce – Zuzanna Król
III miejsce – Paulina Wajda
wyróżnienia:
Kacper Kumięga
Alicja Rojek
Dominika Babiak
Dagmara Paradowska

Hymn dla Niepodległej

Wśród wielu wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, to było jednym z najbardziej wyjątkowych i widowiskowych. 9 listopada o godzinie 11.11 na przemyskim Rynku około 1500 dzieci i młodzieży przemyskich szkół zaśpiewało hymn Polski dla uczczenia naszego narodowego święta. W całej Polsce aż 20 tysięcy przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych zgłosiło swój udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Nie zabrakło tam również naszej szkoły.

Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej w MDK

W III edycji Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej – „Z pieśnią do niepodległości”  w MDK w Przemyślu  wzięło udział 43 uczestników reprezentujących prawie wszystkie szkoły przemyskie.  
Naszą szkołę reprezentowały: Karina Bil-Bardzińska, Ania Haszczyn i Marta Kość.

Dzień Otwartych Koszar

W dniu 26 października 2018 r. uczniowie klasy IV c pod opieką  P. Sabiny Szkarpeckiej  i P. Marty Grońskiej wybrali się Dzień Otwartych Koszar, zorganizowany z okazji Święta 5. Batalionu  Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy. Podczas tej wizyty dzieci oglądały  sprzęt wojskowy i uzbrojenie żołnierzy,  wchodziły do pojazdów, przymierzały stroje, nakrycia głowy, oglądały broń i rozgrzały się herbatą.

 

Spotkanie uczniów klasy IV c z Panią Renatą Piątkowską

26 października 2018 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z  autorką ponad 30 książek dla dzieci i młodzieży- Panią Renatą Piątkowską. Uczestniczyli w nim uczniowie  klasy 4c wraz z P. Sabiną Szkarpecką i P. Renatą Kozioryńską.
Podczas tego niezwykłego wydarzenia dzieci poznały życiorys bohaterskiej Polki- Pani Ireny Sendler, która w czasie wojny uratowała ponad 2500 Żydów. Dowiedziały się, jak  codziennie narażając życie swoje i swoich współpracowników, pomagała mieszkańcom warszawskiego getta. Usłyszały, jak wyglądało życie w getcie, opisane przez jednego z jego mieszkańców- małego Szymka- bohatera książki  ,,Wszystkie moje mamy”. Wysłuchały fragmentów książki czytanej przez lektora. Zobaczyły zdjęcia i projekt murala, na którym zostaną uwiecznione dokonania Ireny Sendler.
P. Renata Piątkowska zaprezentowała również książkę „Która to Malala?” opisującą historię Malali,  małej Pakistanki, która pragnęła chodzić do szkoły pomimo tego, że w jej kraju dziewczynkom odmówiono do tego prawa. Za swoją miłość do wiedzy została srogo ukarana przez Talibów.
Po spotkaniu autorka otrzymała rysunek przygotowany przez Julię Kozioryńską  z klasy IV c, podpisywała książki i rozmawiała z uczniami. Dowiedziała się, że Szkoła Podstawowa Nr 1 im. H. Sienkiewicza w Przemyślu brała udział w akcji czytelniczej ,,Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”,  a uczniowie klasy IV c przez trzy tygodnie czytali książki jej autorstwa. Na pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia uczniowie ze Słodziakami, książkami i P.  Renatą Piątkowską zrobili wspólne zdjęcie.

Wyniki konkursu Albus 2018 

W maju 2018r. szkolny organizator konkursu p. I. Pencak przeprowadziła konkurs ogólnopolski z języka angielskiego dla klas IV-VII. Albus 2018, w którym uczestnicy zmagali się z rozwiązaniem testu przesłanego przez CES w Warszawie. W wyżej wymienionym konkursie dyplomy laureatów 5 miejsca zdobyli Roksana Wójcik i Zofia Pusz z klasy IVb i Patryk Orłów z kl. IVa. Ponadto Dominik Antochów z kl. IVa uzyskał dyplom laureata 6 miejsca, a Maja Muszyńska cieszy się dyplomem wyróżnienia za 11 miejsce w konkursie. Z klas siódmych Jakub Bandosz kl. VIIa otrzymał dyplom laureata 9 miejsca. Również Artur Dobosz z kl. VIIa i Dawid Dobosz z kl. VIIb zdobyli dyplomy wyróżnienia za zajęcie 13 miejsca. 
Składamy szczere gratulacje zwycięzcom i uczestnikom za ich zaangażowanie i zabawę z językiem angielskim i życzymy im kolejnych sukcesów.