Klasy IV-VIII

Złożenie wieńców i zniczy

Uczniowie z klasy 7a i poczet sztandarowy wraz z dyrektorem szkoły Maciejem Kozłowskim i opiekunkami samorządu: Agatą Kozłowską i Moniką Lach złożyli wieńce i znicze razem z przedstawicielami miasta pod tablicą upamiętniającą pomordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej Żydów. Uroczystości odbyły się z okazji obchodów Dni pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu.

Pamiętniki Reni Spiegel

29 stycznia uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać życie i twórczość Reni Spiegel w oparciu o zaprezentowane przez uczniów fragmenty pamiętników. Renia mieszkała wraz z siostrą przez pewien czas w Przemyślu. Była tu przed wojną, a także do 1942 roku, kiedy została zamordowana przez Niemców. Dziś czytając jej dzienniki nie tylko wzruszamy się jej losami, ale także poznajemy codzienność Przemyśla lat wojny i okupacji. Drugą część przedstawienia stanowił dialog "Dwóch świec" zamieszczony w "Małym Przeglądzie" prowadzonym przez Janusza Korczaka. Jest to opowieść o życiu codziennym oraz dniach świątecznych dzieci żydowskich przed wojną.

Wyjazd do Bełżca

Na zaproszenie Edwarda Burzmńskiego uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami udali się do Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu w celu wystawienia teatru kamishibai "Fusia" o życiu Stefanii Podgórskiej. W miejscowości tej w czasie wojny zginęło 28 członków rodziny Maxa Diamanta, męża pani Stefanii. Na występ uczniów sp1 przybyli koledzy i koleżanki z okolicznych szkół, między innymi Bełżca i Lubyczy Królewskiej. Następnie wszyscy udali się do Niszy Ohel w celu upamiętnienia pomordowanych ludzi. Zapalono znicze, złożono kwiaty. Zapoznano się z historią opowiedzianą przez panią przewodnik. Dziękujemy za owocną współpracę i ciekawe, pouczające spotkanie.

Lekcja historii w Muzeum Narodowym w Przemyślu

Klasa 7b wraz z wychowawcą brała udział w lekcji historii prowadzonej przez dr hab. Elżbietę Rączy z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie na temat "Polacy ratujący Żydów czasie II wojny światowej". Lekcja odbyła się w Muzeum Narodowym w Przemyślu. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa okolicznościowa.

Szkoła dawniej i dziś

Uczniowie klasy VI a i VII a wybrali się na wycieczkę i zwiedzili: wystawę bożonarodzeniową w Centrum Kulturalnym w Przemyślu, Muzeum Dzwonów i Fajek oraz Muzeum Historii Miasta, w którym to największym zainteresowaniem cieszyła się rekonstrukcja dawnej klasopracowni szkolnej. Uczniowie wzbogaceni w nową wiedzę i doświadczenie wrócili zadowoleni do szkoły.

Opowieść o Żydach przemyskich

Klasy od 4 do 8 brały udział w szkolnej edycji konkursu na temat: plakat dotyczący kultury i tradycji ludności żydowskiej w Przemyślu. Szkolny etap pomyślnie ukończyło pięciu uczestników. Ich prace zostały przesłane do konkursu międzyszkolnego do Rzeszowa. Życzymy powodzenia. Towarzyszyła temu wydarzeniu również prelekcja, lekcja okolicznościowa oraz wycieczka klas ósmych do muzeum na wystawę pt. Opowieść o Żydach przemyskich.

Ludzie pomagają innym

Zakończył się szkolny konkurs dla klas 4 pod hasłem Ludzie pomagają innym. Konkurs był objęty patronatem medialnym Kuratorów z Sądu w Przemyślu oraz Stowarzyszenia Światełko. Dziękujemy sponsorom za nagrody: Stowarzyszeniu Światełko oraz Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Przemyślu. Uczniowie licznie przystąpili do konkursu.
I miejsce otrzymali: Filip Kunert i Gabriel Gnot, II miejsce zdobyły: Paulina Panek i Jowita Paduch zaś III miejsce przypadło w udziale: Alicji Rojek, Aleksandrze Koczenasz i Oliwii Rupar. Serdecznie gratulujemy.

Plotka

Klasę 4a i 4b odwiedziła dziś pani Agnieszka Biedroń z Biblioteki Pedagogicznej i przeprowadziła z uczniami ciekawe zajęcia biblioterapeutyczne o wartości słowa oraz o krzywdzących ludzi plotkach. Spotkaniu towarzyszyły zabawy tematyczne takie jak głuchy telefon. Uczniowie wysłuchali bajki Madonny pt.: "Jabłka pana Peabodyego". Rozmawiali na temat tego, jakie krzywdy może człowiekowi wyrządzic powtarzanie niesprawdzonych, fałszywych informacji. Nadawali pojęciu plotki kształt rysując swoje wyobrażenie tego słowa. Na koniec dzieci poczęstowały się pysznymi jabłkami.

Warsztaty w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej

Okres bożonarodzeniowy to nie tylko rodzinne świętowanie, ale też kolędnicy wędrujący od chaty do chaty, śpiewający kolędy,  przedstawiający wydarzenia związane z przyjściem Dzieciątka Jezus na świat. Uczniowie klasy IVa wzięli udział w warsztatach w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej „Z szopką i gwiazdą po kolędzie”. W trakcie zajęć uczniowie zapoznali się z tradycjami kolędniczymi i zobaczyli ludowe szopki ze zbiorów  Muzeum.
W części praktycznej dzieci wykonały własne szopki, które będą przypominać im o wydarzeniach związanych z Bożym Narodzeniem.

Spotkanie z poetą

Gościem klasy 8b był poeta z Przemyśla, pan Paweł Piętal, który poprowadził zajęcia na temat pasji i zainteresowań. Opowiedział uczniom o swoim zamiłowaniu do tworzenia wierszy oraz fotografowania, podzielił się swoimi wierszami a także zaprezentował zdjęcia. Uczniowie mieli okazję opowiedzieć o swoich zainteresowaniach.