Dnia 7.11.2018 r. o godzinie 10 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przygotowana przez panią Anetę Karszyń i panią Joannę Łuniewską-Szydło.
Na wstępie pan dyrektor Maciej Kozłowski przywitał przybyłych gości: panią Jolantę Szarowską reprezentującą biuro posła pana Wojciecha Bakuna, radnego z KUKIZ` 15 pana Tomasza Leszczyńskiego, pana Krzysztofa Butrę oraz całą szkolną społeczność.
Część artystyczną poprzedziło wprowadzenie pocztu sztandarowego szkoły i wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.
Następnie uczniowie z klas IV – VII przybliżyli swoim kolegom historię Ojczyzny z okresu, gdy Polska utraciła niepodległość i zniknęła z mapy Europy, by na nowo odrodzić się po 123 latach niewoli i obcego panowania. Podczas tej patriotycznej lekcji historii młodzi artyści odgrywali scenki i recytowali wiersze związane z kolejnymi etapami drogi ku wolności. Narratorzy w skrócie zobrazowali sytuację polityczną tego okresu. Soliści i szkolny chór śpiewali chwytające za serce patriotyczne piosenki, które pozwalały odczuć rozterki walczących o wolność Polaków i zrozumieć, jak ważna jest niepodległość. Część artystyczną zakończył krótki występ dzieci ze szkolnej świetlicy, które pod okiem pani Marzeny Siekaniec i pani Władysławy Niejedli zatańczyły w żołnierskim rytmie przy dźwiękach znanej pieśni legionowej.
Na zakończenie uroczystości zostały wręczone dyplomy i nagrody zwycięzcom szkolnego konkursu plastycznego pod hasłem „Orzeł Biały – nasza duma” zorganizowanego przez panią Anetę Karszyń.
Przygotowany program miał nie tylko przywołać trudne doświadczenia polskiego narodu, ale też nakłonić do refleksji i zadumy nad naszą współczesną polskością i patriotyzmem na co dzień. Każdy mógł zadać sobie pytanie czy w codziennym zabieganiu nie zapomina o obowiązkach wobec Ojczyzny i tych, którzy przelewali za Nią krew, często ponosząc największą ofiarę.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w tej uroczystości. Dziękujemy również panu Zdzisławowi Gigoniowi za pomoc przy dekorowaniu sali i opiekę nad pocztem sztandarowym.